La Rambla

La Rambla – to chyba najsłynniejsza ulica Barcelony i jeden z najbardziej znanych deptaków Europy. Rambla ma nieco ponad 1 kilometr i biegnie od Placa Catalunya do Port Vell (a ściślej do 60-metrowej kolumny Krzysztofa Kolumba – katal. Monument a Colom). La Rambla to deptak biegnący środkiem oraz 2 jezdnie po obu jego stronach.

Na deptaku znajdziemy mnóstwo punktów sprzedających różnorodne towary – od pamiątek, poprzez produkty spożywcze, na biletach na mecz FC Barcelony skończywszy.

La Rambla jest pełna wszelkiego rodzaju przebierańców (np. Don Kichot, facet na zwariowanym rowerze, czy kostucha), którzy po wrzuceniu do ich puszki paru monet swój „program artystyczny” oraz pozwalają, aby zrobić sobie z nimi zdjęcie. Spacer po Rambli późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem jest atrakcją również dla najmłodszych.

Podczas spaceru Ramblą można podziwiać okoliczne kamienice – w większości z końca XIX wieku i początku XX wieku, bogato zdobione. Najsłynniejsze obiekty położone wzdłuż Rambli to: piękna (budynek z 1847 roku) opera Gran Teatre de Liceu, targ LA Boqueria, gdzie można podziwiać fantastyczne produkty regionalne, świeże owoce morza, aromatyczne wędliny i sery oraz kolorowe owoce z całego Świata.

Dodatkowo La Rambla to również miejsce skąd można zagłębić się w Barri Gotic – piękną dzielnicę gotycka, pełną urokliwych zaułków i zabytkowych budowli (np. Katedra św. Eulalii, bazylika La Merce, plac Sant Jaume z gmachem parlamentu Katalonii oraz ratuszem, czy też kościół Santa Maria del Pi).

Wzdłuż Rambli i w okolicznych uliczkach jest również pełno restauracji, knajpek i barów – znaleźć tam można specjały kuchni miejscowej, jak i kuchnie z całego świata (pizzerie, kebaby, jest też KFC i McDonalds).

Szacuje się, że dziennie La Ramblę przemierza ok. 150 tysięcy ludzi – jest to więc bardzo ruchliwa ulica, pełna gwaru i turystów.

!

Spacer La Ramblą to doskonały sposób, aby dotrzeć z centrum Barcelony do Port Vell (Aquarium) czy też do Barri Gotic.

Godziny otwarcia:

Cała doba.

Ceny biletów:

Spacerujemy za darmo, ale dobrze mieć jakieś drobne, żeby wrzucić do puszki różnym artystom.

Dojazd:

Wzdłuż La Rambla prowadzi linia metra L3, mamy do wyboru 3 stacje Metra: Placa Catalunya, Liceu oraz Drassanes

Kontakt:

nie dotyczy

Rekomendowany czas pobytu:

1-2 godziny