Park Guell

Park Guell to doskonałe miejsce na kilkugodzinną wycieczkę w miejsce, które świetnie łączy piękno przyrody z arcydziełami Gaudiego i pozwala podziwiać panoramę Barcelony. Park Guell to pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników dzieł Antonio Gaudiego. Park powstał w latach 1900-1914 na zlecenie magnata przemysłowego Eusebio Guella. Pierwotnie miał być to teren pięknego osiedla mieszkaniowego, dla osób, które chciały znaleźć miejsce do życia w otoczeniu zieleni, z dala od ówczesnego centrum miasta. Jednak projekt osiedla nie powiódł się, a w 1922 roku ten 17 hektarowy teren wykupiło od Guella miasto Barcelona, aby stworzyć tam miejski park. Park Guell został wpisany w 1984r. na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

W Park Guell znajdziemy wiele śladów geniuszu Gaudiego – to pięknie zdobione budynki o fantazyjnych kształtach, to także elementy kształtujące krajobraz samego parku jak tarasy i kolumnady, jak również wiele elementów pokrytych mozaiką – ze słynną fontanną i salamandrą (el Drac – smok), która jest jednym z najsłynniejszych znaków rozpoznawczych Barcelony.

W Park Guell mieście się równie dom Gaudiego – mieszkał on tam w latach 1906-1926 (do śmierci). Obecnie jest tam Muzeum Gaudiego (Casa Museu Gaudi) – a wewnątrz oryginalne meble zaprojektowane przez samego mistrza.

Park Guell to również miejsce, z którego można podziwiać piękną panoramę Barcelony – zwłaszcza nadaje się do tego główny taras z pięknymi ławkami zaprojektowanymi przez Gaudiego. Możemy tam również znaleźć punkty gastronomiczne oraz toalety.

!

Odwiedzając Muzeum Gaudiego warto skorzystać z biletu łączonego: Sagrada Familia + Casa Museu Gaudi – dorośli 17 EUR.

Godziny otwarcia:

Codziennie od 10:00 do zmroku (od 18:00 do 20:00 w zależności od pory roku)

Ceny biletów:

Wstęp do parku – bezpłatnie. Wstęp do Muzeum Gaudiego: dorośli 5,50 EUR, dzieci powyżej 10 lat 4,50 EUR, dzieci do 10 lat bezpłatnie.

Dojazd:

Metro – linia L3, stacja Lesseps i dalej 15 minut pieszo (oraz schody ruchome!), autobusy – linie 24, 31, 32, 92.

Kontakt:

www.parkguell.es oraz www.casamuseugaudi.org
Tel. 00 34 93 41 32 400
informa@casamuseugaudi.org

Rekomendowany czas pobytu:

1-4 godziny

Post a Reply