Sagrada Familia

Katedra Świętej Rodziny – Sagrada Familia to największe dzieło Antonio Gaudiego i najbardziej rozpoznawalny obiekt Barcelony. Sagrada Familia powstaje (bo wciąż nie został zakończony proces jej budowy!) od 1882r. Katedra jest pełna pięknych elementów architektonicznych (wieże, fasady, kolumny, rzeźby, itd.), z których wiele ma swoją unikalną symbolikę – choćby zaprojektowanie 18 wieź ma symbolizować Jezusa, Maryję, 12 apostołów, 4 ewangelistów. Wewnątrz świątyni znajdziemy wiele unikalnych rozwiązań, w dużej mierze zaczerpniętych ze świata natury (motywy roślinne, kolumny wzorowane na drzewach).

Antonio Gaudi przejął kierowanie budową katedry w 1883r. i prowadził prace do swej śmierci w 1926r. To największe dzieło Mistrza – zgodnie z jego wolą Sagrada Familia budowana jest wyłącznie z datków osób prywatnych – bez udziału władz.

Ze wspomnianych 18 wież obecnie gotowych jest 8 – po 4 na każdej z fasad. Do wież zlokalizowanych na każdej z fasad prowadzą windy (wstęp płatny dodatkowo). Można stamtąd podziwiać piękną panoramę Barcelony.

W pobliżu Katedry znajduje się również kwartał z placem zabaw dla dzieci i sporą ilością zieleni . To doskonałe miejsce, aby odpocząć na ławeczce, po trudach zwiedzania miasta, natomiast dzieci mogą skorzystać ze znajdujących się tam miejsc do zabawy.

!

Warto skorzystać z biletu łączonego Sagrada Familia + Muzeum Gaudiego w Park Guell. Bilety można też nabyć przez Internet.

!

Na stronie internetowej można sprawdzić kiedy w Sagrada Familia odbywają się msze – można wówczas podziwiać piękno katedry bezpłatnie – biorąc udział w nabożeństwie.

Godziny otwarcia:

Październik – marzec 9:00 – 18:00,
kwiecień – wrzesień 9:00 – 20:00

Ceny biletów:

  • dorośli 14,80 EUR,
  • dzieci powyżej 10 lat 8,80 EUR
  • dzieci do lat 10 za darmo

Bilet łączony Sagrada Familia + Muzeum Gaudiego: dorośli 18,30 EUR.
Bilety do wież 4,50 EUR za osobę (dzieci do 6 lat wstęp wzbroniony!)

Dojazd:

Metro – linie L2 i L5, stacja Sagrada Familia.

Kontakt:

www.sagradafamilia.cat
Tel. 0034 932 126 050
informacio@sagradafamilia.org

Rekomendowany czas pobytu:

1-2 godziny